Formare în Psihodramă copii/adolescenți
Formare în Psihodramă copii/adolescenți
Consilier Psihoterapie Pozitivă
Arii de interes:
Evaluarea, consilierea şi psihoterapia copilului/adolescentului, consilierea parentală, psihoterapia de grup, consilierea adulților.
s.mariaemanuela01 @ gmail.com
0723 342 470
Monica Filimon, psiholog, cu experiență de peste 20 ani în lucrul cu grupuri și/sau individual în diferite contexte, de la copii de 3 ani până la adulți de peste 70 de ani, 13 ani fiind în afara țării (educație non-formală, consiliere psihologică, terapie, tabere, diferite activități).
Cu formare în Psihodramă copii și Psihoterapie Pozitivă (ongoing), consideră că toți oamenii cu care a interacționat, indiferent de vârstă sau etnie, au avut momente pe parcursul dezvoltării lor în care au avut nevoie de sprijin, consiliere, autocunoaștere și, poate cel mai important, recunoașterea acelor resurse care îi fac unici și îi împlinesc.
Monica iubește natura, aventura, muzica, călătoriile, oamenii mici și mari și cultivarea relațiilor autentice cu ei. Și mai iubește poveștile! Consideră despre creierul uman că pare a fi construit în așa fel încât să fie vrăjit de magia din povești. Poveștile dau și mențin echilibrul, ajută la exprimarea emoțiilor și a sentimentelor și contribuie la creșterea încrederii în propria persoană, ajutând creierul să își găsească noi metode de a face față încercărilor.
„Când am ajuns la Otilia, nu aveam nici cea mai mică intenție să încep din nou să merg regulat la psiholog. Singura mea dorință era o soluție rapidă, ceva să mă repună pe picioare, un medicament. Aveam nevoie de vechiul meu sentiment de competență, aveam nevoie să mă descurc din nou, fără a apela pe termen lung la ajutorul cuiva. Otilia nu m-a contrat. Nu a încercat să mă convingă să ader la „agenda” ei de lucru. În schimb, m-a ascultat… Un suflet bun și calm, care nu se pierde cu firea în prezența haosului din celalălalt. Multe retrageri, multe fente din partea mea, pe fondul unei mari stabilități și empatii ale Otiliei. Ca un părinte care nu își pedepsește copilul pentru eșecurile inerente procesului lui de devenire. Cât a durat, relația cu Otilia a fost pentru mine un cadru accelerat de maturizare emoțională. Am avut nevoie și de grija ei maternă, și de impulsul patern de a mă autodepăși, de a o ajunge din urmă, devenindu-i egal, un adult alături de alt adult. Nu voi uita acea combinație între acceptare și provocare. Nu o mai caut acum, pentru că nu mă mai simt un copil în nevoie de protecție, dar amintirea bucuriei de a fi bineprimită necondiționat și de a fi respectată în virtutea a ceea ce eram deja, dar și a ceea ce aveam de gând să devin, au rămas cu mine și mă însoțesc și acum.“

